Tradičná Čínska Medicína

 

Tak ako sa v priebehu roka mení a vyvíja príroda, dostávajú sa naše orgány na rôznu úroveň svojej kondície. Niekedy je silnejšia niekedy slabšia. Pre každý mesiac je typická slabosť iného orgánu.

JANUÁR -  MOČOVÝ MECHÚR

V januári odporúča klasická čínska medicína venovať zvýšenú pozornosť močovému mechúru. Problémy močového mechúra a močových ciest naznačuje bolesť v podbrušku spojená s ťažkosťami pri močení. Medzi najčastejšie ochorenia močového systému patrí bakteriálna infekcia. Príčinou zápalu sú zvyčajne baktérie E.COLI, žijúce v tráviacom trakte, odkiaľ prenikajú do močovej trubice a mechúra, kde sa množia.
PREVENCIA - dôležitý je pitný režim, aby sa zvýšil prietok močovým systémom.

FEBRUÁR - OBLIČKY

Úlohou obličiek je udržiavať rovnováhu vodného hospodárstva organizmu a filtrovať odpadové látky z krvi do moču. Problémy obličiek sa prejavujú bolesťou v bedrách, niekedy bolesťou brucha a bolesťami kolien, hlavne s vnútornej strany. Pri poruche funkčnej činnosti pravej obličky bolí ľavé koleno a naopak. Základnými príznakmi akútneho zlyhania obličiek sú znížená tvorba moču, slabosť, nevoľnosť a rozsiahle opuchy tela a tváre. Chronické zlyhanie obličiek sa zvyčajne rozvíja pri neúspešne liečenej cukrovke alebo vysokom krvnom tlaku. Nebezpečenstvo chronickej  formy spočíva v tom, že sa rozvíja pomaly a nenápadne a prvé príznaky sa prejavia až v pokročilom štádiu.
PREVENCIA - piť  dostatok tekutín, aby sa moč dobre riedil, jesť menej živočíšnych bielkovín ( vajíčka,mlieko a iné) a obmedziť solenie.

MAREC  -  ŽLČNÍK

V marci odporúča tradičná čínska medicína venovať zvýšenú pozornosť žlčníku. Žlčník ukladá žlč tvorenú pečeňou a spolu s tráviacimi šťavami pankeasu a tenkého čreva pomáha rozkladať potravu na chemické zmesi, ktoré prechádzajú črevnou stenou do krvi. Podráždenie žlčníka a žlčových ciest sa prejavuje bolesťami pod pravým rebrom. Typické je vystreľovanie bolesti do chrbta, niekedy až pod pravú lopatku. Najčastejšou komplikáciou je prítomnosť kameňov, alebo piesku v žlčových cestách. Bolesť je sprevádzaná grganím, nadúvaním, potením, niekedy nevoľnosťou, zvracaním a zvýšenou teplotou. Prvými príznakmi funkčnej činnosti žlčníka možu byť bolesti veľkých kĺbov ( ramená, bedrá, kolená z vonkajšej strany, lakte ) a niekedy aj nervový systém.
PREVENCIA - striedmo konzumovať mastné a vypražané jedlá, alkohol a kávu.

APRÍL  -  PEČEŇ

Pečeň je najväčším a súčasne pre život nevyhnutným orgánom. Je chemickou továrňou, učinným detoxikačným orgánom, skladiskom krvi, v tukoch rozpustných vitamínov a zásobárňou cukru ktorého uvoľňovaním do krvi zabezpečuje normálnu hladinu krvného cukru. Ďalej tvorí rad enzýmov, bielkovín, cholesterol, z karoténu vitamín A a syntetizuje rôzne faktory zaisťujúce zrážanlivost krvi. Dôležitou úlohou je aj tvorba žlče obsahujúcej soli, ktoré pomáhajú efektívne tráviť tuky. Problémy pečene sa prejavujú dlhodobo únavou a večernou zvýšenou teplotou okolo 37,2 stupňa. Tupá tlaková bolesť pod pravým rebrom môže byť spôsobená zápalom alebo stukovatením pečene, ktoré vzniká pri otravách, infekčných žltačkách alebo dlhodobej konzumácii tukov a cukrov.
PREVENCIA - zachovať základné hygienické pravidlá. Nepiť vodu a nejesť jedlo pokiaľ nevieme s akého zdroja pochádza. Vyhnúť sa všetkým tepelne neupraveným potravinám o ktorých dokonale hygienickej príprave nie sme úplne presvedčení. Piť čaje obsahujúce horčíny ( horec, palina, rebríček ).

MÁJ  -  SRDCE

V máji by sme mali venovať zvýšenú pozornosť srdcu. Srdce je orgán veľkosti päste a z fyzikálneho hľadiska pracuje  ako tlakové čerpadlo. Každý jeho úder predstavuje tlakovú vlnu, ktorá ženie krv do pľúc a potom ju preženie celým telom, aby dodalo kyslík a odviedlo splodiny. Ide vlastne o dvojitú pumpu, do ktorej pravej predsiene a komory sa vracia z tela okysličená krv, aby bola prečerpaná do pľúc na nové okysličenie. Odtiaľ sa vracia ľavou predsienou a je vypudená do aorty, kde začína jej nový obeh do celého tela. Priemerne srdce urobí okolo 100-tisic úderov každý deň. Porucha funkčnej činnosti je spojená s dýchavičnosťou a úzkosťou, opuchmi atď. Príznakom závažného ochorenia srdca ( angíny pectoris ) býva tlaková, zvieravá alebo pálčivá bolesť na hrudníku, ktorá vystreľuje väčšinou na ľavej strane do paže, krku, chrbta, ramena a čeluste. Táto bolesť môže byť jediným prejavom tejto choroby.
PREVENCIA - cícer, avokádo, kurkuma pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Hrozno obsahuje vitamíny, draslíkove soli, fosfor, horčík, a antioxidanty, ktoré znižujú krvný tlak a zlepšujú funkciu srdca. Citrusové plody grapefruit, citrón a iné majú antioxidačné vlastnosti a posilňujú okrem iného steny ciev, zabraňujú zhlukovaniu krvných doštičiek  a vzniku krvných zrazenín. Pohyb aspoň 20 -30 minút denne.

JÚN  - TENKÉ  ČREVO

Tenké črevo je hlavným miestom, kde dochádza k tráveniu a vstrebávaniu potravy. Bolesť v oblasti okolo pupka naznačuje podráždenie čriev. Tenké črevo je často postihnuté v dôsledku zápalu alebo zúžené pri Crohnovej chorobe ( chronický zápal tráviaceho traktu, najčastejšie čriev ). Okrem bolesti brucha je príznakom väčší počet riedkych stolíc, často s krvou a hlienom, alebo úbytok na váhe. Sliznicu tenkého čreva postihujú aj celiakia - neznášanlivosť lepku, a iné potravinové alergie. Pri dodržiavaní diéty príznaky vymiznú. Na poruchu funkčnej činnosti tenkého čreva má vplyv aj stres.
PREVENCIA - dostatočné pitie, najlepšie čistú vodu, zlepšíme vyprázdňovanie čriev, potraviny s väčším podielom vlákniny ako celozrnné výrobky, ovocie, zelenina podporia peristaltiku čriev ( pohyby čriev umožňujúce pohyb potravy).

JÚL  -  KRVNÝ  OBEH

Krvný obeh zabezpečuje srdce, ktorého nepretržitou aktivitou je krv vháňaná do celého organizmu. Ako je srdce touto činnosťou namáhané, možno určiť podľa hodnôt krvného tlaku ( tlak ktorým pôsobí krv na stenu cievy ). Pri meraní tlaku sa uvádzajú dve hodnoty, ktoré sa zapisujú v podobe zlomku. Prvé číslo vyjadruje tlak systolický, teda najvyšší tlak pri srdcovom sťahu, druhý údaj je diastolický tlak, najslabší počuteľný srdcový úder. Vyjadrené číslami by uvedené hodnoty mali činiť u dospelých 120 na 80. Normálne sa systolický tlak pohybuje od 100 do 140 a diastolický od 60 do 90, u detí sú hodnoty nižšie. Príznakom  vysokého tlaku bývajú bolesti hlavy, závraty a hučanie v ušiach. Nízky tlak sa prejavuje studenými končatinami, chvíľkovými závratmi alebo mdlobou pri rýchlom vstavaní. Krvný tlak rozhoduje o našom zdraví viac, než si myslíme. Vysoký tlak škodí srdcu, obličkám a mozgu. Nízky tlak je znepokojujúci, ak sa strieda s vysokým tlakom a tachykardiou ( zrýchlenie srdcovèho rytmu ). Zlý krvný obeh sa prejavuje mravenčením v končatinách, kŕčmi svalov, zmenou srdcového rytmu alebo oťažením nôh.
PREVENCIA - pri vysokom krvnom tlaku čo najmenej soliť, obmedziť alkohol, jesť ľahkú stravu - uľahčuje prácu systému srdce -krvný obeh. Cvičiť - počas fyzickej námahy sa cievy rozširujú a tým dochádza k zníženiu krvného tlaku. A hoci sa po ukončení cvičenia tlak opäť zvýši, nikdy nie na takú úroveň ako pred cvičením.
Naučme sa pozitívne pristupovať k životu. Pozitívne emócie tlak znižujú. Naopak, negatívne pocity ako hnev, nepokoj a strach vedú k jeho zvýšeniu. Pri vysokom krvnom tlaku menej hovorte - rozprávanie môže zvýšiť tlak až o desať, pätnásť percent.

AUGUST  -  TELESNÁ  TEPLOTA

V auguste odporúča tradičná čínska medicína venovať zvýšenú pozornosť telesnej teplote  ( termoreguláciu ) . Telesné teplo vzniká pri chemických reakciách v tele. Väčšina tepla pochádza z činnosti srdca, pečene, obličiek a mozgu. Teplo vzniká tiež pôsobením niektorých hormónov a svalovou aktivitou. V letnom období sa dostavuje celkové oslabenie organizmu ( hlavne pečene a látkovej výmeny ), a to sa môže prejaviť zvýšenou alebo zníženou teplotou. Teplota počas dňa kolíše. Najnižšia je ráno o tretej hodine a najvyššia popoludní o 17. hodine. Za normálnych okolností sa udržiava asi na 37 stupnov C. Pri vystavení chladu si telo vytvára teplo svalovým trasom a zníži prietok krvi ( na prstoch až o 99%, preto dochádza k ich omrznutiu ). Veľké množstvo tepla vyžaruje hlava, preto je dobré v zime nosiť pokrývku hlavy.  V teplom prostredí sa telo ochladzuje potením ( može dôjsť k dehydratácii a strate solí ). Potenie može byť tiež súčasťou emocií a nevoľnosti. Následkom prehriatia a pôsobenia slnečného žiarenia je úpal.
PREVENCIA -  dostatočné pitie,  a tiež pitie čaju na posilnenie pečene.

SEPTEMBER  -  SLEZINA  A  PANKREAS

Slezina je najväčší lymfatický orgán v tele. Tvarom sa podobá kávovemu zrnu s dĺžkou 12 -20 cm, leží v brušnej dutine pod ľavou bráničnou klenbou hlboko pri chrbtici. Denne ňou preteká 250 az 350 litrov krvi a pri dlhšej námahe sa ohlasuje pichaním v ľavom boku. Pankreas je žlaza 14 -18 cm dlhá, uložená priamo pod žalúdkom, ktorá má spoločný vývod so žlčníkom do dvanástnika. Vytvára šťavy, ktoré štiepia bielkoviny, tuky a cukry, a produkuje hormón inzulín, regulujúci hladinu krvneho cukru. Pri nedostatočnej produkcii vzniká cukrovka, ktorá sa ohlasuje neuhasiteľným smädom a enormným množstvom vylučovaného moču. Podráždenie pankreasu naznačuje ostrá bolesť v hornej alebo strednej časti brucha, ktorá vystreľuje do pravého alebo ľaveho podrebria a chrbta. Nezriedka je to po mastnom a vyprážanom jedle alebo alkohole. Ak je bolesť sprevádzaná vracaním, rýchlym pulzom, dýchavičnosťou, husou kožou a nadutím brucha, volajte ihneď rýchlu záchrannú službu.
PREVENCIA - jesť častejšie a menšie porcie, obmedziť tuky a jesť stravu s vysokým obsahom vlákniny -zemiaky v šupke, celozrnný chlieb, špenát a iné. Dopĺnať vytamín C, E, chróm, mangán a zinok. Jesť surový cesnak.

OKTÓBER  -  ŽALÚDOK

V októbri odporúča tradičná čínska medicína venovať zvýšenú pozornosť žalúdku. Pod vplyvom emócií je žalúdok za sekundu schopný zmeniť svoj vakovitý tvar do ostro hranatej podoby s tendenciou vyvrátiť obsah. Strachom a depresiou klesá tvorba štiav, hnevom a agresivitou dochádza k ich nadprodukcii. Hoci stres sám o sebe  nemusí byť príčinou vzniku vredov, výrazne  zhoršuje príznaky ochorenia. Za vznik vredov može aj skladba jedla, alkohol, fajčenie, chronické užívanie niektorých liekov alebo baktéria Helicobacter pylori, ktorá dokáže v žalúdku prežívat a lieči sa antibiotikami. Bolesť v hornej alebo strednej časti brucha naznačuje podráždenie žalúdka a dvanástnika. Ak je spojená s vracaním a pálením záhy, môže ísť o zápalové ochorenie žalúdka spôsobené prekyslením. Niekedy sa prekyslený obsah žalúdka vracia do pažeráka, čo spôsobuje aj zápal pažeráka. Bolesť pri dvanástnikovom vrede sa zvyčajne prejavuje približne dve až štyri hodiny po jedle, niekedy ju sprevádza bolesť chrbta. Naopak žalúdočné vredy sa ozývajú skoro po jedle, a to väčšinou do dvoch hodín. Vredy sa možu ďalej komplikovať buď krvácaním, alebo prasknutím. V každom prípade treba okamžite zájsť k lekárovi.
PREVENCIA - jesť zdravo a pravidelne, nestresovať sa. Vyhnút sa zbytočnému pitiu alkoholu a prestať fajčiť. Vhodné je tiež obmedziť ostré a korenené jedlá, sýtené nápoje a príjem kofeínu.

NOVEMBER  -  PĽÚCA

Nádychom zásobujú pľúca telo kyslíkom, bez ktorého by väčšina telových buniek žila len niekoľko minút. Výdychom pľúca vylučujú oxid uhličitý a vodu. Dýchanie je automatická činnosť, ktorú považujeme za samozrejmosť, kým sa niečo nepokazí a nezačneme lapať po dychu. Pocit dychovej tiesne, záchvaty sipenie pri výdychu, kašeľ a dusenie až po fialové pery alebo prsty, to sú najočividnejšie príznaky bronchiálnej astmy.
PREVENCIA - otužovať sa prechádzkami na čerstvom vzduchu. Preventívne piť čaj lipový alebo šalviový.

DECEMBER  -  HRUBÉ  ČREVO

V decembri odporúča tradičná čínska medicína venovať zvýšenú pozornosť hrubému črevu. Do hrubého čreva prechádza voda a nestrávená potrava, ktorá sa spracuje kvasnými a hnilobnými baktériami. Kvasné baktérie tiež vytvárajú niektoré vitamíny, najma B12 a K. Voda sa vstrebe do krvi a pevné odpady sa zhromažďujú v konečníku. Problémy hrubého čreva spôsobujú bolesť okolo pupka a v podbrušku. Najskôr na pravej a potom na ľavej strane brucha. Veľmi častou príčinou bolesti v pravom podbrušku je akútny alebo chronický zápal slepého čreva, správne povedané zápal červovitého prívesku slepého čreva.
PREVENCIA - pravidelne sa hýbať aspoň 20 až 30 minút. Pri problémoch zmeniť stravovacie návyky, zvýšiť príjem vlákniny, obmedziť príjem ovocia a zeleniny s veľkým množstvom zrniečok ( rajčiny, maliny ). Obmedziť nápoje sýtene oxidom uhličitým a obsahujúce kofeín. Kŕče hladkých črevných svalov uvoľňuje mätový, harmančekový a feniklový čaj.